Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku, Sejm RP, dzień 29 sierpnia, ustanowił ustawowym Świętem Straży Miejskich/Gminnych, tzw. „dniem strażnika miejskiego/gminnego”. W tym roku, nasza jednostka obchodzi także 30-lecie powołania do służby. W miniony weekend, zakończyliśmy zaplanowane na kilka dni obchody okrągłej rocznicy święta.
Straż Miejska w Pruszkowie jest samorządową jednostką organizacyjną naszego Miasta i została powołana Uchwałą Rady Miejskiej w Pruszkowie z dnia 29 kwietnia 1992 roku oraz Zarządzeniem Prezydenta Miasta Pruszkowa Nr 7/1992 z dnia 31 lipca 1992 roku. Z dniem 1 września 1992 roku nasza jednostka rozpoczęła swoją statutową działalność dla i na rzecz mieszkańców naszego Miasta. Straż Miejska w Pruszkowie jest formacją, pełniącą służebną rolę wobec społeczności lokalnej.
Obchody święta oraz jubileuszu, rozpoczęły się w dniu 01 września, przed budynkiem Urzędu Miejskiego, przy ulicy Kraszewskiego, gdzie Prezydent Miasta Pruszkowa Paweł Makuch wraz Zastępcą Prezydenta Konradem Sipierą, podziękowali wszystkim strażnikom za dotychczasową służbę na rzecz Miasta i jego Mieszkańców. Szczególne podziękowania, kierowane były przez władze miasta za ostatnie, szczególne i trudne dwa lata Służby w związku z zaangażowaniem naszej jednostki w realizacje zadań w okresie panującej pandemii, a także w pomoc dla samorządu pruszkowskiego w związku z napływem uchodźców wojennych z Ukrainy. Upamiętnieniem w tym dniu 30 rocznicy powołania do służby Straży Miejskiej w Pruszkowie, było w tym dniu odsłonięcie tablicy pamiątkowej na froncie budynku Urzędu Miejskiego.
W dniu 2 września, na terenie sali widowiskowej Centrum Kultury i Sportu, przy ulicy Bohaterów Warszawy o godzinie 11, odbyły się główne uroczystości święta oraz jubileuszu 30-lecia Straży Miejskiej w Pruszkowie. Po złożeniu meldunku Prezydentowi Miasta Pruszkowa przez Komendanta Straży Miejskiej Włodzimierza Majchrzaka, przywitano licznie przybyłych Gości, w tym Wojewodę Mazowieckiego Pana Konstantego Radziwiłła, przedstawicieli Posłów na Sejm RP, Władz Powiatu Pruszkowskiego, pod przewodnictwem Starosty Powiatu Pana Krzysztofa Rymuzy, Komendantów okolicznych Straży Miejskich, Komendantów Komend Powiatowych Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej, Naczelników Urzędu Skarbowego w Pruszkowie oraz Oddziału Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego, Prezesa Sądu Rejonowego w Pruszkowie, radnych Rady Miasta Pruszkowa wraz z vice Przewodniczącym Panem Piotrem Bąkiem, Burmistrzów i wójtów okolicznych miast i gmin oraz naczelników i kierowników jednostek organizacyjnych i wydziałów urzędu miasta. Nie zabrakło także, przedstawicieli pruszkowskich placówek oświatowych, a także Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, z którymi to ściśle współpracujemy. Komendant szczególnie, przywitał emerytowanych strażników naszej jednostki oraz przedstawicieli Firm i osób prywatnych, którzy to wspierają nasze działania i nie szczędzą pomocnej dłoni w naszych działaniach, a także dziennikarzy i przedstawicieli lokalnych mediów.
Punktem szczególnie uroczystym, było wręczenie wyróżnionym strażnikom przez Wojewodę Mazowieckiego Pana Konstantego Radziwiłła, nadane postanowieniem z dnia 22 sierpnia 2022 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeń państwowych za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa – Medali Za Długoletnią Służbę. Odznaczonych zostało: Medalem Złotym I stopnia – 8 strażników oraz Medalem Srebrnym II stopnia – 2 strażników. Odznaczenie to nadawane jest od roku 1938, a przywrócone w roku 2007.
Podczas uroczystości, odbyło się także ślubowanie nowo zatrudnionych strażniczek miejskich oraz nagrodzenie przez komendanta wyróżniających się strażników – awansem na wyższy stopień służbowy. Wszystkim odznaczonym, awansowanym oraz wyróżnionym gratulujemy !!!
W swoim przemówieniu Pan Konstanty Radziwiłł podziękował wszystkim pruszkowskim strażnikom za służbę – „Serdecznie dziękuję za Państwa codzienną pracę na rzecz mieszkańców Pruszkowa. Służba w Straży Miejskiej to nie tylko bardzo wymagająca praca, ale przede wszystkim misja. Państwa misją jest utrzymywanie porządku publicznego oraz chronienie ludzkiego życia i zdrowia. Od 30 lat Państwa profesjonalizm i zaangażowanie w codzienne działanie towarzyszą mieszkańcom Pruszkowa. W imieniu swoim, ale przede wszystkim mieszkańców, składam Państwu serdeczne podziękowania”.
Serdecznie dziękujemy Wszystkim przemawiającym za skierowane pod naszym adresem wiele ciepłych i krzepiących słów, podziękowań oraz codzienne wspieranie naszych działań na rzecz bezpieczeństwa. Po oficjalnej części jubileuszu, zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć występ artystyczny Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
Na zakończenie obchodów w dniu 3 września wszystkich Mieszkańców, zaprosiliśmy na ”Festyn Profilaktyczny”, który odbył się przy ulicy Komorowskiej. Przygotowaliśmy z tej okazji mnóstwo atrakcji. Zarówno najmłodsi, jak i starsi uczestnicy festynu mogli znaleźć dla siebie coś interesującego. Można było spotkać się ze strażnikami, policjantami, strażakami oraz poznać pracę ratowników medycznych lub inspektorów „Sanepidu”. W stoisku Miejskiego Zakładu Oczyszczania, można było porozmawiać o ekologii i ochronie środowiska. Najmłodsi mieszkańcy, mogli liczyć na uczestnictwo w przygotowanych specjalnie dla nich licznych zabawach, grach itp. Dodatkowo, służby Straży Miejskiej, Policji oraz Straży Pożarnej zaprezentowały swoje radiowozy, wozy bojowe oraz wyposażenie.
Na terenie festynu, kolejny raz można było bawić się i uczyć przepisów ruchu drogowego w „Mobilnym miasteczku ruchu drogowego”. Kolejną atrakcją, jaką przygotowaliśmy dla Mieszkańców, to udział w „Warsztatach Gotowości”. Jest to unikalny program edukacyjno-społeczny, realizowany przy ekspertów Fundacji Gotowi.org, dzięki któremu każdy może przygotować się na sytuacje awaryjne. Warsztaty Gotowości obejmowały pięć bloków tematycznych ze scenariuszami zdarzeń. Pod okiem doświadczonych instruktorów, uczestnicy zajęć dowiedzieli się w teorii i praktyce, jak przygotować miejsca przetrwania przy różnego typu zagrożeniach. Eksperci wskazali sposoby ograniczania ryzyka i minimalizowania skutków katastrof. Dzięki Warsztatom Gotowości uczestnicy zyskali wiedzę co dokładnie zrobić przed, podczas i po wystąpieniu zagrożenia. Oczekując np. na przyjazd straży pożarnej, karetki pogotowia czy policji, jak można pomóc innym w walce o zdrowie i życie. Warsztaty Gotowości dostarczyły kompleksowej wiedzy w tym zakresie.
Wszystkim, jak i każdemu z osobna serdecznie dziękujemy z udział oraz pomoc w organizacji naszego jubileuszu. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę:
Pana Wojewody Konstantego Radziwiłła;
Prezydenta Pawła Makucha;
Radnych Rady Miasta Pruszkowa;
Prezes Zarządu CKiS w Pruszkowie Pani Agnieszki Wierzbickiej.
a także sponsorom:
Miejski Zakład Oczyszczania w Pruszkowie;
Faben Sp. z o.o. w Pruszkowie;
Memograf Sp. z o.o. w Pruszkowie;
TG Plus Sp. z o.o. w Warszawie;
Telewizji TELKAB w Pruszkowie;
Fundacji Gotowi.org.