Menu

Wakacyjne działania – bezpieczeństwo najmłodszych

3 lipca 2019 - AKTUALNOŚCI, PROFILAKTYKA, ARCHIWUM

Nadszedł długo wyczekiwany czas odpoczynku od nauki ii szkoły – czas wakacji. Wysokie temperatury sprzyjają letnim zabawom. Miasto Pruszków w dniu 29 czerwca br. oficjalnie rozpoczęło ten czas sobotnim festiwalem „HALO WAKACJE”. Nie zabrakło przy tym wydarzeniu pruszkowskich strażników.

Uczestnicy zabawy mogli korzystać z mobilnego miasteczka ruchu drogowego, zapoznać się i porozmawiać ze strażnikami oraz wyposażyć się w liczne materiały promocyjne i profilaktyczne.

Jedną z wielu atrakcji, była możliwość sprawdzenia swojej wiedzy o bezpieczeństwie i przepisach ruchu drogowego. Najlepsi zostali nagrodzeni, a zwyciężczyni obdarowana nagrodą główną Prezydenta Miasta – rowerem górskim.

RELACJA – „HALO WAKACJE 2019”

 

Okres wakacyjny to dla dzieci i młodzieży szkolnej czas odpoczynku, lecz dla funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Pruszkowie, jest to czas wzmożonej pracy nad zapewnieniem bezpieczeństwa najmłodszym mieszkańcom naszego miasta, którzy pozostają na okres letni w miejscu zamieszkania.

Corocznie nasza jednostka aktywnie włącza się w ogólnopolskie akcje bezpieczeństwa letniego, takie jak „Kręci mnie bezpieczeństwo … nad wodą” czy „Bezpieczne Wakacje”. W tym roku także funkcjonariusze Referatu ds. Profilaktyki już mają za sobą pierwsze spotkania z najmłodszymi, które będą kontynuowane przez okres całych wakacji, a mają na celu zapobieżenie niebezpieczeństwu i ochronę najmłodszych mieszkańców naszego miasta.

Duża ilość czasu wolnego, w połączeniu z żywiołowością i pomysłowością pozostających często bez stałej opieki dzieci i młodzieży może być przyczyną zachowań stanowiących poważne ryzyko dla bezpieczeństwa młodych ludzi.

Dlatego, mając na względzie minimalizację i zapobieżenie skutkom takich zachowań, pruszkowscy strażnicy miejscy obejmą szczególnym nadzorem miejsca, w których grupuje się młodzież, dokonywać będą bieżących kontroli placówek letniego wypoczynku dzieci i młodzieży. Funkcjonariusze Referatu Profilaktyki przeprowadzą krótkie instruktaże z zakresu profilaktyki najczęściej występujących zagrożeń typowych dla okresu wakacyjnego w miejscach zorganizowanego wypoczynku letniego w Pruszkowie.

Mając świadomość, że poruszane zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa nie dotrą do wszystkich dzieci, poniżej zamieszczamy podstawowe informacje dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie okresu wakacyjnego:

– kąpiele w zbiornikach wodnych mogą się odbywać WYŁĄCZNIE w wyznaczonych kąpieliskach znajdujących się pod nadzorem ratownika

NIGDY nie należy skakać do nieznanej wody. Tuż pod jej powierzchnią mogą znajdować się przeszkody (kamienie, gałęzie, dno płytko pod powierzchnią wody itp.). Uderzenie podczas wykonywania skoku głowa w taką przeszkodę może spowodować bardzo poważne obrażenia kręgosłupa, czego skutkiem może być trwałe kalectwo lub śmierć.

– Nie należy zbliżać się do obcych psów. Każdego roku media podają informacje o pogryzieniach, czasem bardzo poważnych powodowanych przez te zwierzęta. Nie uciekaj przed psem, nie patrz psu prosto w oczy. W przypadku bardzo agresywnego psa, należy przyjąć tzw. „pozycję żółwia” i w takiej pozycji należy oczekiwać na pomoc.

– Podczas rozmowy przez komunikatory internetowe, grania w gry sieciowe, pod żadnym pozorem nie należy podawać swoich danych personalnych. Dziecko powinno niezwłocznie informować swoich rodziców lub opiekunów o wszelkich sytuacjach w internecie, które je zaniepokoiły lub zdenerwowały.

Warto też odwiedzić serwisy internetowe: sieciaki.pl , fdn.pl

We wszystkich przypadkach i sytuacjach stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla osób lub mienia, należy niezwłocznie kontaktować się z alarmowymi numerami telefonów:

112 – ogólnopolski telefon alarmowy

986 – Straż Miejska

997 – Policja

999 – Pogotowie Ratunkowe

998 – Straż Pożarna

Wszystkim najmłodszym mieszkańcom naszego miasta życzymy udanych, bezpiecznych wakacji. Rodzicom i opiekunom również życzymy jak najmniej trosk związanych z dziećmi, spokoju, odpoczynku – słowem bezpiecznych i udanych urlopów.

Skip to content