Menu

Prewencyjne zabezpieczenia pruszkowskich cmentarzy – „ZNICZ 2022”

28 października 2022 - AKTUALNOŚCI, MONITORING, UWAGA!, ARCHIWUM

W dniu 29 października br. funkcjonariusze pruszkowskiej Straży Miejskiej, rozpoczynają coroczne, wzmożone działania w rejonie cmentarzy, w ramach prowadzonych akcji prewencyjnej, pn. „ZNICZ 2022″.  W tym roku, na terenie miasta Pruszkowa nasze działania prowadzone będą w dniach od 29 października do 02 listopada.

W prowadzonych czynnościach wykorzystany zostanie System Monitoringu Wizyjnego Miasta oraz dodatkowe patrole piesze i zmotoryzowane. Kamery monitoringu miejskiego i obsługujący je dyżurni, będą wspierać pruszkowskich strażników miejskich w zapewnieniu bezpieczeństwa osobom odwiedzającym groby bliskich w tych dniach.

Zwracamy się z prośbą do wszystkich aby zachować w tym okresie wzmożoną uwagę i ostrożność. Mamy nadzieję, że wzorem ubiegłych lat w podsumowaniu działań, nie odnotujemy większych zdarzeń w związku z prowadzonymi czynnościami.

Wszystkie osoby potrzebujące pomocy, informacji na temat utrudnień i dojazdów mogą zgłaszać swoje potrzeby bezpośrednio do funkcjonariuszy pełniących służbę w rejonach pruszkowskich nekropolii oraz pod bezpłatny numer telefonu alarmowego Straży Miejskiej:

Głównymi celami akcji będzie:

– zapewnienie bezpieczeństwa osobom odwiedzającym groby;
– zwracanie uwagi na nieprawidłowo parkujące pojazdy w pobliżu cmentarzy;
– zapobieganie rozmieszczaniu stanowisk handlowych bez wymaganych zezwoleń oraz kontrola legalności handlu;
– zapewnienie bezpieczeństwa pieszym;
– zapewnienie przejazdu ulicami zlokalizowanymi przy nekropoliach
– reagowanie na wszelkiego rodzaju przypadki zakłócania spokoju i porządku publicznego;
– zapobieganie ewentualnym aktom wandalizmu i kradzieży w ciągu całej doby;
– reagowanie na zanieczyszczanie terenu wokół cmentarzy;
– reagowanie na przypadki spożywania alkoholu w miejscach zabronionych;
– usuwanie osób żebrzących oraz takich, których wygląd uwłacza randze święta;
– egzekwowanie wprowadzonych ograniczeń w ruchu drogowym;
– kontrola czystości wokół stoisk handlowych;
– zapobieganie nielegalnemu kwestowaniu;
– niesienie pomocy osobom oczekującym wsparcia i informacji.

Systematyczne kontrole uwzględniać będą nielegalny handel zniczami i innymi artykułami związanymi z Dniem Wszystkich Świętych, szczególnie w okolicach nekropolii, placów targowych i innych. W godzinach wieczorowych i nocnych cmentarze będą objęte szczególną kontrolą, która będzie mieć na celu zapobieżenie aktom wandalizmu i działalności tzw. „hien cmentarnych”.

W tych dniach nasza jednostka swoje działania skupi nad utrzymaniem ładu i porządku, prawidłowości parkowania i bezpieczeństwa osób odwiedzających groby swoich bliskich w rejonie cmentarzy i poza nimi.

Ze względu na duże natężenie ruchu pojazdów w okolicach cmentarzy oraz ograniczenia w ruchu, zwracamy się do wszystkich odwiedzających cmentarze o korzystanie z taboru komunikacji miejskiej oraz pozostawianie swoich pojazdów na ulicach przyległych. W związku z działalnością komunikacji miejskiej prosimy także o umożliwienie i ułatwienie przejazdu wszystkim autobusom oraz o stosowanie się do nowych organizacji ruchu / oznakowania pionowego oraz poleceń wydawanych przez strażników.

KOMUNIKACJA MIEJSKA

 

Informujemy, że 1 listopada 2022 roku (wtorek) komunikacja miejska w Pruszkowie będzie kursowała według rozkładów jazdy obowiązujących w sobotę i niedzielę. W celu wygodnego dojazdu na Pruszkowskie Cmentarze uruchomiona zostaje specjalna linia na trasie:

C1 OS.STASZICA – Plantowa – Powstańców – Staszica – Sienkiewicza – Kościuszki – Prusa – Poznańska – POW/Łączniczek AK – 3 Maja – ŻBIKÓW Rondo przy CM. Żbikowskim (z częstotliwością co ok. 15 minut).

Rozkład jazdy – Osiedle Staszica – Cmentarz Żbikowski

Autobusy linii nr 4 będą kursowały według specjalnego rozkładu jazdy co 30 – 40 minut w godzinach 7:00-19:00.

Ponadto informujemy, że 1 listopada autobusy linii 2 kursują według specjalnego rozkładu jazdy z częstotliwością co godzinę.

Rozkład jazdy – Osiedle Staszica – CM. GĄSIN – WKD Pruszków

Autobusy linii 9, 1 listopada NIE KURSUJĄ.

Ze względu na bezpieczeństwo, prosimy o zwrócenie uwagi na zmienioną organizację ruchu:

ul. 2-go sierpnia: brak możliwości zaparkowania, na całej długości jezdni  obowiązuje „zakaz zatrzymywania się” (nie dot. parkingu) – MAPKA przedstawia odcinki, gdzie obowiązuje nowa, tymczasowa organizacja ruchu

ul. Domaniewska: ograniczony ruch kołowy pojazdów – MAPKA przedstawia odcinki, gdzie obowiązuje nowa, tymczasowa organizacja ruchu

 

Do wszystkich mieszkańców, jak i osób przyjezdnych APELUJEMY o zachowanie w tych dniach SZCZEGÓLNEJ OSTROŻNOŚCI. PAMIĘTAJMY!!! o zabezpieczeniach mienia (samochodów, mieszkań i domów). Idąc na cmentarz, starajmy się nie zabierać ze sobą rzeczy zbędnych oraz zamyślając się nad grobami bliskich zwracajmy uwagę na swój bagaż.

Podczas działań, funkcjonariusze Straży Miejskiej, będą do dyspozycji wszystkich osób potrzebujących pomocy. Wszelkie uwagi i prośby o interwencje można zgłaszać, bezpośrednio do licznych patroli, pełniących służbę w rejonie cmentarzy, jak i telefonicznie: pod bezpłatnym numerem telefonu 986, 22758 66 49 lub 112.

Skip to content