Menu

Od wykroczenia do przestępstwa – dewastacja tężni solankowej w Parku Kościuszki

2 lipca 2020 - AKTUALNOŚCI, MONITORING, ARCHIWUM

Dewastacje, bójki i awantury uliczne, nietrzeźwi kierujący, nieprawidłowości w parkowaniu pojazdów, spożywanie alkoholu w miejscach zakazanych prawem, a także zaśmiecanie miejsc ogólnodostępnych – we wszystkich tych zdarzeniach nieocenionym narzędziem i pomocą są kamery miejskiego monitoringu. Materiał dowodowy w postaci nagrań kamery są niepodważalne i odzwierciedlają całkowity przebieg zdarzenia, jak i jego wszystkie okoliczności.

Dzięki obserwacji rejonów miasta, monitorowanych przez pruszkowski system kamer oraz natychmiastowej reakcji strażników, kolejni sprawcy dewastacji wspólnego mienia, zostali ujęci na tzw. „gorącym uczynku” i odpowiedzą za swoje czyny.

Nie minęła doba, od oficjalnego uruchomienia tężni solankowej w Parku Miejskim im. T. Kościuszki, jak jej urządzenia stały się przedmiotem dewastacji. W godzinach nocnych 01 lipca br. dyżurny, obsługujący kamery monitoringu, zauważył dwóch młodych mężczyzn, którzy spożywali alkohol na terenie tężni. Z uwagi na popełniane wykroczenie, wysłał w to miejsce patrol interwencyjny.

Dalsza obserwacja, ujawniła, że mężczyźni w tym samym czasie zdewastowali kulę oświetleniową kopiąc ją i wykorzystując do „gry w piłkę nożną”. Przybyły na miejsce patrol interwencyjny, zastał na terenie parku cztery młode osoby w stosunku, co do których podjął interwencję. Mężczyźni, który zarejestrowały kamery, próbowali oddalić się z miejsca zdarzenia. Byli oni agresywni i aroganccy, nie wykonywali wydawanych przez strażników poleceń do zachowania z prawem. Podczas obezwładniania 26 i 27-latków, strażnicy zmuszeni byli do użycia środków przymusu bezpośredniego.

W dalszym rozwoju wydarzeń, podczas doprowadzania ujętych do radiowozu, doszło do popełnienia przestępstwa naruszenia nietykalności oraz kierowania gróźb karalnych pozbawienia strażników życia.

Mieszkaniec pobliskiego Piastowa i gm. Orneta, zostali przewiezieni do Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie, gdzie poddani zostali badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, które potwierdziło u mężczyzn zawartość prawie dwóch i ponad jednego promila alkoholu. Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzą pruszkowscy policjanci, którym przekazano ujętych.

Słowami Prezydenta Miasta Pruszkowa, brakuje nam komentarza do zachowania sprawców dewastacji wspólnego mienia. Sprawcy odpowiedzą przed sądem za swoje czyny.

 

Skip to content