Menu

Od pouczenia do przestępstwa jazdy samochodem po alkoholu

3 kwietnia 2024 - AKTUALNOŚCI, MONITORING, ARCHIWUM

Pomimo kolejnych zmian w kodeksie karnym oraz postępowania karnego, w dalszym ciągu są osoby, które decydują się na jazdę pojazdem na tzw. „podwójnym gazie”. Nawet, jeśli wcześniej mundurowi, pouczają i tego zakazują. Tym razem, naraził siebie i innych uczestników ruchu, młody mieszkaniec Warszawy, którego ujęli strażnicy (w nocy 1/2 kwietnia br.) i przekazali policjantom w rejonie ulicy Pięknej. Po przeprowadzonym badaniu, okazało się, że w wydychanym powietrzu miał on prawie 3 promille.

Około godziny 1 (w nocy 1/2 kwietnia br.), pruszkowscy strażnicy z sekcji patrolowej, przeprowadzali interwencję w rejonie ulicy Kopernika, gdzie grupka młodych osób pod wpływem alkoholu, miała zakłócać ciszę nocną mieszkańcom bloków. Podczas czynności, ujawniono, że jeden z mężczyzn przyjechał samochodem. Funkcjonariusze kończąc interwencję, przypominali o zakazie  jazdy po spożyciu alkoholu. Widząc zagrożenie, jakie może spowodować ewentualna decyzja o jeździe pojazdem przez uczestników interwencji, przekazali informację drogą radiową do operatora kamer miejskiego monitoringu, prośbę o obserwację zaparkowanego pojazdu.

Długo nie trzeba było czekać na nieodpowiedzialną decyzję 24-latka, gdzie wsiadł on za kierownicę Volkswagena. Około godziny 1:20, operator kamer przekazał taką informację do patrolu interwencyjnego, a sam rozpoczął obserwację pojazdu. Mężczyzna ruszył z parkingu u zbiegu ulic Berenta i Kraszewskiego, a następnie z dużą prędkością oddalał się ulicą Bolesława Prusa w kierunku Alej Jerozolimskich oraz ulicy Bohaterów Warszawy. Nie zachowywał on toru jazdy wyznaczonego pasami ruchu, stwarzając zagrożenie w ruchu drogowym. Po kilku minutach, strażnicy zlokalizowali Volkswagena w rejonie ulicy Pięknej, gdzie uniemożliwili dalszą jazdę mężczyźnie oraz wezwali na miejsce załogę policji.

Przybyli na miejsce policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KPP Pruszków, przejęli go do dalszych czynności. Badanie ujawniło w wydychanym powietrzu przez 24-latka prawie 3 promille alkoholu. Będzie on odpowiadał, zgodnie ze znowelizowanymi w dniu 14 marca 2024r. przepisami, dotyczącymi dodatkowych środków karnych dla „kierującego” za jazdę po alkoholu.

Kolejny przestępca drogowy, został wyeliminowany z pruszkowskich ulic dzięki kamerom miejskiego monitoringu i zaangażowaniu pruszkowskich strażników miejskich, za nim doszło do tragedii na drodze.

Skip to content