Menu

FERRIE ZIMOWE ze Strażą Miejską

1 marca 2014 - AKTUALNOŚCI, PROFILAKTYKA, ARCHIWUM

Ciepła, tegoroczna zima bardzo cieszy dorosłych. Wielu z nas liczy niższe koszty związane z ogrzewaniem, cieszy się zaoszczędzonym czasem na odśnieżaniu.

Ciepłymi dniami nie cieszą się jednak najmłodsi mieszkańcy naszego miasta. Podczas spotkań z dziećmi pozostającymi na okres ferii zimowych w mieście, funkcjonariusze pruszkowskiej Straży Miejskiej słyszeli opinie, że tegoroczna zima wręcz obraziła się na nas i poszła sobie gdzie indziej. Dzieci i młodzież oczekiwały śniegu, mrozu, cieszyły się na możliwość jazdy na sankach, łyżwach, uprawiania sportów zimowych.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dzieci, funkcjonariusze Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej w Pruszkowie przygotowali cały program edukacyjny związany z prezentacją zagrożeń typowych dla specyfiki okresu zimowego.

Jednak, jak to zostało wspomniane na wstępie, leniwa Pani Zima w tym roku pokrzyżowała te plany.

Ferie zimowe i związana z tym większa ilość czasu wolnego sprzyjają dłuższemu przebywaniu przed podłączonym do Internetu komputerem. Wobec powyższego, funkcjonariusze Straży Miejskiej w Pruszkowie zaprezentowali dzieciom przebywającym w ośrodkach zimowego wypoczynku na terenie Pruszkowa, animowane filmy z serii ?Krasnoludki 2.0?, przygotowane przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową. Treść filmów, w formie znanych bajek opowiada o najczęściej spotykanych zagrożeniach internetowych, takich jak cyberprzemoc, podawanie w sieci osobom obcym swoich danych personalnych, oraz udział w konkursach SMSowych . Dzieciom i młodzieży zaprezentowano również filmy związane z koniecznością zachowania zasad netykiety.

Po prezentacji każdej z bajek, funkcjonariusze prowadzący spotkanie inicjowali dyskusję, podczas której uczestnicy wypracowywali zasady bezpieczeństwa związane z konkretnymi, zaprezentowanymi w filmach zagrożeniami.

Filmy cieszyły się dużym uznaniem wśród najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Podczas projekcji było dużo zabawy, dzieci nagle odkrywały przystosowane do dzisiejszych, skomputeryzowanych czasów sytuacje, znane im doskonale z najpiękniejszych bajek.

Pomimo faktu, że zima nas opuściła bardzo szybko, to jednak pozostawiła po sobie pamiątki w postaci zamarzniętych zbiorników wodnych. Dlatego oprócz problematyki edukacji do bezpieczeństwa w Internecie, uczestnikom akcji ?Zima w mieście 2014?, przypomniano o zagrożeniach wynikających z przebywania na zamarzniętych stawach, gliniankach itp.

W trakcie przeprowadzonych działań funkcjonariusze Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej w Pruszkowie przeprowadzili 12 spotkań , w których udział wzięło ogółem 368 dzieci i młodzieży pozostających w okresie ferii w Pruszkowie.

Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę i do zobaczenia w szkołach, gdzie będą prowadzone zajęcia dotyczące szeroko pojmowanej profilaktyki zagrożeń.

Mamy nadzieję, że Pani Zima w przyszłym roku już nie pójdzie sobie gdzie indziej?.

Kierownik Referatu Profilaktyki – Piotr Deputowski

Skip to content