Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku, przez państwa na całym świecie, pełna lista znajduje się pod adresem: https://www.saferinternetday.org/ .
Głównymi organizatorami Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce, są: Polskie Centrum Programu Safer Internet , które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
DBI ma na celu inicjowanie i promowanie działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas korzystania z zasobów internetowych, a także zapoznanie rodziców i pedagogów z problematyką bezpieczeństwa on-line.
Również Straż Miejska w Pruszkowie włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, które w tym roku przypadają na dzień 08.02.2022.
Mając na uwadze problem dostępu dzieci i młodzieży do niewłaściwych treści w sieci, Funkcjonariusze Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej w Pruszkowie, opracowali specjalny program profilaktyczny po nazwą „Patotreści – Ty możesz to przerwać”.
Program został zgłoszony jako inicjatywa Straży Miejskiej w Pruszkowie do listy projektów na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie, zgłaszanych przez różnego rodzaju instytucje, organizacje pozarządowe itp. z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu.
Mając na uwadze skalę zagrożeń z jakimi mogą się spotkać dzieci korzystające z sieci teleinformatycznej , Strażnicy Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej w Pruszkowie, w roku 2021 przeprowadzili cały szereg zajęć związanych z szeroko rozumianą edukacją do bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie.
Tematyką zajęć były najczęściej występujące zagrożenia zgłaszane przez pedagogów, rodziców, uczniów oraz informacje udzielane przez środki masowego przekazu.
W ramach przedmiotowych zajęć poruszona została następująca tematyka:
„Twój wizerunek należy do Ciebie – prywatność w sieci”
„Twój wizerunek należy do Ciebie – seksting”
„Żyjesz dla siebie, nie dla smartfonna – problematyka fonofolizmu”
„Stop cyberprzemocy”
„Patotreści – Ty możesz to przerwać”
„Mowa nienawiści”
„Grooming – stop pedofilii sieci”
W 2021 roku zajęcia z powyższych zagadnień przeprowadzono w 13 pruszkowskich szkołach podstawowych i średnich. Podczas 340 godzin dydaktycznych (prowadzonych stacjonarnie, on-line) w zajęciach wzięło udział ogółem 7 128 uczniów. Z uwagi na duże zainteresowanie tematyką bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie, warsztaty z tego zakresu będą prowadzone również bieżącym roku.