Menu

Dbajmy o czystość naszego powietrza

6 listopada 2024 - AKTUALNOŚCI, DZIELNICOWI - EKO, ARCHIWUM

Co raz to niższe temperatury powietrza, zmuszają mieszkańców do rozpoczęcia już w pełni sezonu grzewczego, a obecna aura pogodowa sprzyja tworzeniu się tzw. „smogu”. Do stanowiska dyżurnego naszej jednostki, tyko w dniu dzisiejszym wpłynęło kilka zgłoszeń o unoszącym się w powietrzu gryzącego dymu. Strażnicy w każdym przypadku reagują i prowadzą kontrole instalacji grzewczych oraz paliwa w miejscach zgłoszeń. Nie zawsze taka sytuacja się potwierdza, a efektem jest duża ilość gęstego dymu w okolicach nieruchomości. Często jest ona wynikiem nieumiejętnego rozpalania w piecu. W takich przypadkach, strażnicy prowadzą działania edukacyjne.

Przypominamy, że zabronione jest:

Domowe piece nie są przeznaczone do spalania odpadów. Palić w nich można opał dozwolony przepisami prawa, np. czyste drewno, węgiel, koks, miał, groszek ekologiczny. Nie wolno spalać żadnych odpadów, a w szczególności: plastikowych butelek, lakierowanego i malowanego drewna, odpadów z gumy, przedmiotów z tworzyw sztucznych, plastikowych toreb z polietylenu itp.

Każdy strażnik miejski, przeprowadzający kontrolę, upoważniony jest do tych czynności przez Prezydenta Pruszkowa, a z każdej kontroli sporządzany jest pisemny protokół dla stron.

 

Informujemy, że strażnik miejski, przeprowadzający kontrole, ma prawo do:

Strażnicy miejscy prowadząc kontrolę na podstawie art. 379 Prawo ochrony środowiska, gdzie mają możliwość pobrania próbek popiołu z paleniska celem przekazania ich do badań, które wykażą czy np. doszło do nielegalnego spalania odpadów. W przypadkach wątpliwości takie próbki będą pobierane, co będzie dowodem w prowadzonym postępowaniu. Straż Miejska w Pruszkowie posiada na wyposażeniu miernik wilgotności drewna, którym podczas kontroli dokonuje pomiarów wilgotności drewna.

Podczas kontroli strażnicy przeprowadzają rozmowy, informują o obowiązujących przepisach w zakresie ochrony przyrody, w szczególności dotyczących zakazu spalania odpadów w piecach, o zapisach uchwały antysmogowej i wynikających z niej zakazów. Strażnicy informują o konsekwencjach spalania śmieci, wyjaśniają również wątpliwości, czym można palić, a czym nie wolno.

Za spalanie odpadów w przydomowych piecach grozi grzywna w postępowaniu mandatowym w wysokości do 500 zł. lub skierowanie wniosku o ukaranie przez sąd.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska, popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Prosimy o zapoznanie się także z:

Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Pruszkowa

Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Prawo ochrony środowiska

Aktualny stan zanieczyszczenia powietrza możemy sprawdzić w serwisie Airy

Przejdź do treści