W sezonie wiosenno-letnim często mamy okazję spotkać się z pisklętami i podlotami w naszym otoczeniu. Pisklęta to ptasie dzieci znajdujące się w gnieździe i zależne od rodziców. Ich ciało pokryte jest puchem, a kolor dziobu i kończyn różni się zazwyczaj od barwy występującej u osobników dorosłych. Podloty próbują swoich sił podczas latania, jednak nie są jeszcze doświadczone i samodzielne. Rodzice podlotów bacznie je obserwują, dokarmiają i otaczają opieką. Ptaki na tym etapie rozwojowym pokryte są częściowo „dorosłymi” piórami i puchem, który z biegiem czasu zanika, a pióra wydłużają się i przybierają barwę charakterystyczną dla młodych osobników danego gatunku.
Podloty są nieporadne i wzbudzają współczucie ludzi, którzy nierzadko pragną pomóc ptasiemu dziecku. Młode ptaki zabierane są do domów, do lecznic weterynaryjnych, do ptasich azylów lub są zgłaszane do Straży Miejskiej.
Takie działanie bardzo często przynosi szkodę ptakom. Podloty są stale pod opieką rodziców, nawet jeśli wyglądają na osamotnione. Dorosłe osobniki, zależnie od swojej strategii ochrony, w sytuacji zagrożenia mogą przystąpić do obrony (często obserwowane u wron siwych) lub ukrycia się i ochrony pozostałych osobników z lęgu oraz siebie. Dlatego też, często myślimy, że rodziców nie ma w pobliżu.
Gdy młody ptak zostanie zabrany utraci możliwość nauki odpowiednich zachowań, które umożliwią mu funkcjonowanie w środowisku. Jeśli jest to jedyny osobnik, który wykluł się lub przeżył z kilku wyklutych piskląt, rodzice mogą nie mieć już szansy na powtórzenie lęgu. Krukowate takie jak kawki, wrony siwe i sroki są bardzo inteligentnymi ptakami, które szybką uczą się żyć przy człowieku co w późniejszym etapie socjalizacji z innymi osobnikami z gatunku może mieć negatywny wpływ na relacje w grupie a także na umiejętność efektywnego szukania pokarmu i partnera w sezonie lęgowym.
Na jakie gatunki ptaków możemy trafić w Pruszkowie? Na spacerach często spotkamy podloty kawki, wrony siwej, sroki, kosa, sójki, drozda śpiewaka i kwiczoła. W Parkach możemy również zaobserwować młode kaczki krzyżówki i łabędzie.
Gdy widok samotnego młodego ptaka niepokoi, najlepszym rozwiązaniem jest poczekać w ukryciu i obserwować czy rodzice zajmują się potomkiem. Jeśli ptak znajduje się na drodze, chodniku lub na trawniku, gdzie może grozić mu niebezpieczeństwo, właściwym jest przenieść ptaka w jak najbliższe bezpieczne miejsce np. gałąź lub w miejsce o gęstej roślinności osłaniające przed ewentualnym zagrożeniem.
Nie należy się obawiać, że w trakcie przenoszenia pozostawimy zapach, a rodzice odrzucą potomka. Węch jest u ptaków najsłabszym ze zmysłów, a pozostawiona woń nie ma dla rodziców znaczenia.
Jeśli młody ptak znajduje się w ogrodzie, a ten odwiedzany jest przez kota domowego lub psa, najrozsądniej uniemożliwić zwierzętom swobodny ruch po terenie przez kilka dni.
Kiedy reagować? Gdy obserwujemy wyraźne objawy złego stanu zdrowia np. przegrzanie organizmu, osłabienie, urazy na ciele. Ptaki, które uderzyły w przeszkodę, napotkaną na torze lotu często mają skrzydła lub kończyny dolne ustawione w nienaturalnej pozycji. Zdarza się również, ze warunki atmosferyczne, mimo nienagannej opieki ze strony rodziców mają negatywny wpływ na zdrowie piskląt i podlotów.
Nie zawsze jednak rodzice zajmują się swoimi młodymi. Pisklęta, które od początku były najsłabsze z gniazda mogły być z niego wyrzucone przez rodziców . Jest to ekonomiczna strategia, która umożliwia skupienie energii niezbędnej do odchowania potomstwa na najsilniejszych – rokujących osobnikach.
Ponadto, sezon jesienny będzie wiązał się z licznymi wędrówkami ptaków, których środowisko życia jest zupełnie niezwiązane z aglomeracją ludzką. Ptaki te mają duże kłopoty w omijaniu przeszkód gdy natrafiają na gęste, miejskie zabudowania. W tym okresie można spotkać młode osobniki, lecące po raz pierwszy, które mają kolizję z barierami takimi jak: szyby i panele dźwiękoszczelne. W tej sytuacji pomoc również jest niezbędna.
Gdzie dzwonić, gdy napotkamy rannego lub porzuconego ptaka (mamy ku temu przesłanki)? W Pruszkowie takie zdarzenia należy zgłaszać do Straży Miejskiej, w której z powodzeniem działa formacja Eko Patrolu. Dzikie zwierzęta z terenu miasta są przekazywane do fundacji Animal Rescue Poland, która podejmuje właściwe dla danego zwierzęcia kroki. BEZPŁATNY NUMER TELEFONU – „986”
Referat Dzielnicowych – EKO PATROL