Menu

Bezpiecznego Sylwestra i Nowego Roku

27 grudnia 2023 - AKTUALNOŚCI, ARCHIWUM

Okres świąteczno noworoczny to czas najlepszej zabawy. To również czas wzmożonej sprzedaży oraz używania różnego typu materiałów pirotechnicznych, które mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia osób, a także mogą być przyczyną powstania pożarów. Warto w czasie przygotowań do powitania Nowego Roku 2024. pomyśleć o zasadach bezpieczeństwa i konsekwencjach karnych złamania zakazów korzystania z petard i fajerwerków. Zbliżająca się noc sylwestrowa i Nowy Rok, to czas zwiększonego użytkowania różnego rodzaju materiałów pirotechnicznych. Apelując o ostrożność, przypominamy zasady, które mogą pomóc uniknąć niebezpiecznych sytuacji podczas tej wyjątkowej nocy.    

Stosując się do poniższych zaleceń zabawa sylwestrowa będzie radosna i bezpieczna.

Poradnik bezpieczeństwa (pdf)

Przestrzegaj przepisów

Wszyscy musimy pamiętać, że środki pirotechniczne są materiałami wybuchowymi wysokiej temperaturze spalania się i dużym polu rażenia w momencie wybuchu. Wypuszczając petardę lub fajerwerk, trzeba przewidzieć tor lotu i miejsce jego upadku. Bawiąc się tak niebezpieczną zabawką, bierzemy na siebie odpowiedzialność za szkody, które może ona wyrządzić.

Odpowiedzialność prawna

Sankcje prawne dla osoby powyżej 17 roku życia:

– mandat karny w wysokości od 100 do 500 zł;

–  wniosek o ukaranie przez sąd – grzywna do 5.000 zł.

Sankcje prawne wobec osób poniżej 17 roku życia używających materiałów pirotechnicznych sprowadzają się do poinformowania rodziców o zachowaniu dziecka. Jeśli pouczenie opiekunów nieletniego nie przynosi rezultatów wówczas sprawa kierowana jest do sądu rodzinnego oraz do szkoły.

Pamiętaj

1. Zachowaj szczególną ostrożność przy odpalaniu materiałów pirotechnicznych. Nieodpowiedni sposób może wywołać pożar, poparzenia, zranienia, wypadek. Najczęstsze obrażenia spowodowane złym i nieodpowiedzialnym używaniem fajerwerków to oparzenia, skaleczenia rąk i głowy, urazy oczu, uszkodzenia słuchu.

2. Upewnij się, czy strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone.

3. Petardy i fajerwerki można odpalać jedynie na otwartej przestrzeni, z dala od innych osób i  materiałów łatwopalnych. Nie wolno rzucać nimi z okien, tarasów oraz w tłumie, W ten sposób można uniknąć obrażeń i uszkodzeń.

4. Kupuj wyłącznie fajerwerki z polskim atestem (Polska Norma nr PN-C-86061) i instrukcją obsługi. Przestrzegaj zaleceń producenta. Na opakowaniu powinny się znajdować także nazwa produktu i klasa bezpieczeństwa, nazwa i adres producenta, data przydatności.

5. Wyrób musi być oznakowany symbolem CE. Etykieta powinna zawierać m.in. nazwę i klasę wyrobu, nazwę i adres producenta (importera), ostrzeżenia i informacje dotyczące bezpiecznego używania i przechowywania, informację o dopuszczalnym wieku użytkowników (18 lat). Do fajerwerków powinna być dołączona instrukcja w języku polskim, z którą należy się zapoznać.

6. Sprawdź, czy obudowa nie jest uszkodzona.

7. Zachowaj bezpieczną odległość i nie pochylaj się nad ładunkiem.

8. Z wyjątkiem zimnych ogni i flar, fajerwerków nie można odpalać z dłoni. Musisz jednak wiedzieć, że pręt od zimnych ogni może nagrzać się do temperatury 650 stopni C. Po wypaleniu należy pamiętać by odłożyć go do pojemnika z zimną wodą.

9. Rakiety odpalaj z rur wbitych w podłoże. Nie używaj w tym celu butelek.

10. Nie odpalaj fajerwerków po wypiciu  alkoholu lub użyciu środków odurzających.

11. Fajerwerki mogą wybuchnąć, pamiętaj by nie trzymać ich w kieszeniach!

12. Nie pozwalaj by fajerwerkami bawiły się dzieci. W Polsce obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych osobom poniżej 18. roku życia.

13. Na czas pokazów pirotechnicznych zapewnij spokój i schronienie zwierzętom.

14. W razie wypadku dzwoń pod numer alarmowy 112. Zakłócanie porządku zgłaszaj na Policję (112) lub Straż Miejską (986).

Pomimo wzrastającej świadomości i tendencji odchodzenia od zabaw z wykorzystaniem materiałów pirotechnicznych musimy pamiętać o zwierzętach !!! Strzelanie petardami i odpalenie fajerwerków jest szkodliwe dla zwierząt.

ZACHOWAJ ROZSĄDEK !!!

ŻYCZYMY SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO 2024 ROKU !!!

Więcej informacji oraz materiałów edukacyjnych znajduje się pod linkiem: https://www.gov.pl/web/kwpsp-warszawa/fajerwerki

 
 
Skip to content