Okres świąteczno noworoczny to czas najlepszej zabawy. To również czas wzmożonej sprzedaży oraz używania różnego typu materiałów pirotechnicznych, które mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia osób, a także mogą być przyczyną powstania pożarów. Warto w czasie przygotowań do powitania Nowego Roku 2024. pomyśleć o zasadach bezpieczeństwa i konsekwencjach karnych złamania zakazów korzystania z petard i fajerwerków. Zbliżająca się noc sylwestrowa i Nowy Rok, to czas zwiększonego użytkowania różnego rodzaju materiałów pirotechnicznych. Apelując o ostrożność, przypominamy zasady, które mogą pomóc uniknąć niebezpiecznych sytuacji podczas tej wyjątkowej nocy.
Stosując się do poniższych zaleceń zabawa sylwestrowa będzie radosna i bezpieczna.
Poradnik bezpieczeństwa (pdf)
− Przestrzegaj przepisów
Wszyscy musimy pamiętać, że środki pirotechniczne są materiałami wybuchowymi wysokiej temperaturze spalania się i dużym polu rażenia w momencie wybuchu. Wypuszczając petardę lub fajerwerk, trzeba przewidzieć tor lotu i miejsce jego upadku. Bawiąc się tak niebezpieczną zabawką, bierzemy na siebie odpowiedzialność za szkody, które może ona wyrządzić.
Odpowiedzialność prawna
- sprzedaż materiałów pirotechnicznych dozwolona jest tylko osobom pełnoletnim. Naruszenie tej normy jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do 2 lat – ujawniony przypadek strażnik miejski przekazuje Policji. Ustawa z 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym stanowi, że zgodnie z: art.31 § 2 wyroby pirotechniczne mogą być sprzedawane wyłącznie osobom pełnoletnim, po okazaniu dokumenty tożsamości oraz zgodnie z: art. 37 kto sprzedaje wyroby pirotechniczne, wyłączone spod koncesji osobom niepełnoletnim podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
- nielegalne używanie petard traktowane jest jako wykroczenie przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu ( art. 51 Kodeksu Wykroczeń). Art., 51 § 1 Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym – podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Sankcje prawne dla osoby powyżej 17 roku życia:
– mandat karny w wysokości od 100 do 500 zł;
– wniosek o ukaranie przez sąd – grzywna do 5.000 zł.
Sankcje prawne wobec osób poniżej 17 roku życia używających materiałów pirotechnicznych sprowadzają się do poinformowania rodziców o zachowaniu dziecka. Jeśli pouczenie opiekunów nieletniego nie przynosi rezultatów wówczas sprawa kierowana jest do sądu rodzinnego oraz do szkoły.
− Pamiętaj
1. Zachowaj szczególną ostrożność przy odpalaniu materiałów pirotechnicznych. Nieodpowiedni sposób może wywołać pożar, poparzenia, zranienia, wypadek. Najczęstsze obrażenia spowodowane złym i nieodpowiedzialnym używaniem fajerwerków to oparzenia, skaleczenia rąk i głowy, urazy oczu, uszkodzenia słuchu.
2. Upewnij się, czy strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone.
3. Petardy i fajerwerki można odpalać jedynie na otwartej przestrzeni, z dala od innych osób i materiałów łatwopalnych. Nie wolno rzucać nimi z okien, tarasów oraz w tłumie, W ten sposób można uniknąć obrażeń i uszkodzeń.
4. Kupuj wyłącznie fajerwerki z polskim atestem (Polska Norma nr PN-C-86061) i instrukcją obsługi. Przestrzegaj zaleceń producenta. Na opakowaniu powinny się znajdować także nazwa produktu i klasa bezpieczeństwa, nazwa i adres producenta, data przydatności.
5. Wyrób musi być oznakowany symbolem CE. Etykieta powinna zawierać m.in. nazwę i klasę wyrobu, nazwę i adres producenta (importera), ostrzeżenia i informacje dotyczące bezpiecznego używania i przechowywania, informację o dopuszczalnym wieku użytkowników (18 lat). Do fajerwerków powinna być dołączona instrukcja w języku polskim, z którą należy się zapoznać.
6. Sprawdź, czy obudowa nie jest uszkodzona.
7. Zachowaj bezpieczną odległość i nie pochylaj się nad ładunkiem.
8. Z wyjątkiem zimnych ogni i flar, fajerwerków nie można odpalać z dłoni. Musisz jednak wiedzieć, że pręt od zimnych ogni może nagrzać się do temperatury 650 stopni C. Po wypaleniu należy pamiętać by odłożyć go do pojemnika z zimną wodą.
9. Rakiety odpalaj z rur wbitych w podłoże. Nie używaj w tym celu butelek.
10. Nie odpalaj fajerwerków po wypiciu alkoholu lub użyciu środków odurzających.
11. Fajerwerki mogą wybuchnąć, pamiętaj by nie trzymać ich w kieszeniach!
12. Nie pozwalaj by fajerwerkami bawiły się dzieci. W Polsce obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych osobom poniżej 18. roku życia.
13. Na czas pokazów pirotechnicznych zapewnij spokój i schronienie zwierzętom.
14. W razie wypadku dzwoń pod numer alarmowy 112. Zakłócanie porządku zgłaszaj na Policję (112) lub Straż Miejską (986).
Pomimo wzrastającej świadomości i tendencji odchodzenia od zabaw z wykorzystaniem materiałów pirotechnicznych musimy pamiętać o zwierzętach !!! Strzelanie petardami i odpalenie fajerwerków jest szkodliwe dla zwierząt.
ZACHOWAJ ROZSĄDEK !!!
ŻYCZYMY SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO 2024 ROKU !!!
Więcej informacji oraz materiałów edukacyjnych znajduje się pod linkiem: https://www.gov.pl/web/kwpsp-warszawa/fajerwerki