Menu

BEZPIECZNE WAKACJE 2013

4 lipca 2013 - AKTUALNOŚCI, PROFILAKTYKA, ARCHIWUM

Wyjątkowo długi w tym roku okres nauki spowodował, że wszyscy uczniowie z tym większym utęsknieniem wyczekiwali rozpoczęcia wakacji i odpoczynku od szkoły.

Okres wakacyjny to dla dzieci i młodzieży szkolnej czas odpoczynku, lecz dla funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Pruszkowie, jest to czas wzmożonej pracy nad zapewnieniem bezpieczeństwa najmłodszym mieszkańcom naszego miasta, którzy pozostają na okres letni w miejscu zamieszkania.

Duża ilość czasu wolnego, w połączeniu z żywiołowością i pomysłowością pozostających często bez stałej opieki dzieci i młodzieży może być przyczyną zachowań stanowiących poważne ryzyko dla bezpieczeństwa młodych ludzi.

Dlatego, mając na względzie minimalizację i zapobieżenie skutkom takich zachowań, pruszkowscy strażnicy miejscy obejmą szczególnym nadzorem miejsca, w których grupuje się młodzież, dokonywać będą bieżących kontroli placówek letniego wypoczynku dzieci i młodzieży. Funkcjonariusze Referatu Profilaktyki przeprowadzą krótkie instruktaże z zakresu profilaktyki najczęściej występujących zagrożeń typowych dla okresu wakacyjnego.

Mając świadomość, że poruszane zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa nie dotrą do wszystkich dzieci, poniżej zamieszczamy podstawowe informacje dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie okresu wakacyjnego:

– kąpiele w zbiornikach wodnych mogą się odbywać WYŁĄCZNIE w wyznaczonych kąpieliskach znajdujących się pod nadzorem ratownika

NIGDY nie należy skakać do nieznanej wody. Tuż pod jej powierzchnią mogą znajdować się przeszkody (kamienie, gałęzie, dno płytko pod powierzchnią wody itp.). Uderzenie podczas wykonywania skoku głowa w taką przeszkodę może spowodować bardzo poważne obrażenia kręgosłupa, czego skutkiem może być trwałe kalectwo lub śmierć.

– Nie należy zbliżać się do obcych psów. Każdego roku media podają informacje o pogryzieniach, czasem bardzo poważnych powodowanych przez te zwierzęta. Nie uciekaj przed psem, nie patrz psu prosto w oczy. W przypadku bardzo agresywnego psa, należy przyjąć tzw. „pozycję żółwia” i w takiej pozycji należy oczekiwać na pomoc.

– Podczas rozmowy przez komunikatory internetowe, grania w gry sieciowe, pod żadnym pozorem nie należy podawać swoich danych personalnych. Dziecko powinno niezwłocznie informować swoich rodziców lub opiekunów o wszelkich sytuacjach w internecie, które je zaniepokoiły lub zdenerwowały.

Warto też odwiedzić serwisy internetowe: sieciaki.pl , fdn.pl

We wszystkich przypadkach i sytuacjach stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla osób lub mienia, należy niezwłocznie kontaktować się z alarmowymi numerami telefonów:

112 – ogólnopolski telefon alarmowy

986 – Straż Miejska

997 – Policja

999 – Pogotowie Ratunkowe

998 – Straż Pożarna

Wszystkim najmłodszym mieszkańcom naszego miasta życzymy udanych, bezpiecznych wakacji i wypoczęci i opaleni widzimy się w szkołach w nowym roku szkolnym 2013/2014.

Rodzicom i opiekunom również życzymy jak najmniej trosk związanych z dziećmi, spokoju, odpoczynku ? słowem bezpiecznych i udanych urlopów.

Kierownik Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej w Pruszkowie – Piotr Deputowski

Skip to content