Przed nami II tura wyborów na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Od dnia dzisiejszego (10/11.07.br.) patrole interwencyjne oraz dyżurni monitoringu miasta czuwać będą miedzy innymi nad nad przestrzeganiem ciszy wyborczej. W dniu samych wyborów (12.07.br.) działania skupią się nad ich bezpieczeństwem i spokojem przebiegu w dniu głosowania.
Działania funkcjonariuszy w dniu wyborów to kontrola miejsc na terenie miasta, gdzie znajdują się lokale wyborcze, stała współpraca z przewodniczącymi komisji wyborczych oraz obsługa samych wyborów. Strażnicy miejscy oraz kamery monitoringu wizyjnego miasta czuwać będą nad przestrzeganiem ciszy wyborczej tj. od godziny 24:00 w nocy z 10/11 lipca do czasu zamknięcia lokali wyborczych w dniu 12 lipca 2020 roku.
Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2020 to dla pruszkowskiej Straży Miejskiej czas wzmożonej pracy i dodatkowych zadań doraźnych. Jak przy każdych wyborach strażnicy wykonują swoje codzienne zadania ze szczególnym zwróceniem uwagi w tym kierunku. Od dnia dzisiejszego (26/27.06.br.), od godziny 24:00, patrole interwencyjne oraz dyżurni monitoringu miasta czuwać będą miedzy innymi nad nad przestrzeganiem ciszy wyborczej oraz bezpieczeństwa lokali wyborczych. W dniu samych wyborów (28.06.br.) działania skupią się nad zapewnieniem bezpieczeństwa i spokoju ich przebiegu przy stałej współpracy z przewodniczącymi komisji wyborczych oraz urzędnikami wyborczymi.
PRZYPOMINAMY:
W czasie trwania ciszy wyborczej zabronione są wszelkie wystąpienia polityczne, manifestacje, audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów, publikacje na ich temat, rozdawanie ulotek czy naklejanie plakatów. Za naruszenie ciszy wyborczej uważa się też wszelkie dynamiczne nośniki reklamy politycznej. Zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym on się znajduje. Mogą tam wisieć tylko te plakaty reklamujące partie polityczne, które zostały umieszczone przed ciszą. Za jej naruszenie grozi kara grzywny do 5 tys. złotych. Natomiast, za publikowanie w tym czasie wyników przedwyborczych badań opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych lub przewidywanych wyników wyborów oraz za ogłaszanie wyników sondaży przeprowadzanych w dniu głosowania grozi kara grzywny od 500 tys. do 1 mln zł.
Kodeks Wyborczy – Państwowa Komisja Wyborcza
Informacje wyborcze – Pruszków
Postanowienie Marszałka Sejmu RP w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
W dniu wyborów w niedzielę 12 lipca 2020 roku, osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z bezpłatnego transportu do lokali wyborczych. W celu umówienia, prosimy o kontakt z Panem Pawłem Mańko pod numerem telefonu 601 243 299.
12 lipca 2020 roku – wszystkie lokale wyborcze w gminie będą czynne dla głosujących w godz. 7.00-21.00.
Kluczowe wytyczne MZ i GIS w sprawie reżimu sanitarnego podczas wyborów prezydenckich:
- Podczas przebywania w lokalu wyborczym wszyscy wyborcy powinni zachować 2-metrowy odstęp od innych osób przebywających w lokalu.
- Obowiązku zakrywania ust i nosa nie stosuje się w przypadku wyborcy, który nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia. Okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane.
- Przy wejściu do lokalu zostaną umieszczone w widocznym miejscu płyny do dezynfekcji rąk.
- Dopuszczalne jest delegowanie osoby, która będzie stała przy dyspenserze ze środkiem do dezynfekcji i zalecała każdemu wyborcy możliwość skorzystania z dezynfekcji.
- Rekomenduje się zapewnienie środka do dezynfekcji przeznaczonego szczególnie do dezynfekcji przedmiotów używanych podczas głosowania takich jak np. długopisy, ścianka urny z wpustem.
- W lokalu wyborczym może przebywać w tym samym czasie nie więcej niż 1 osoba na 4 m2.
- Na prośbę członka obwodowej komisji wyborczej należy odsłonić twarz, by można było zidentyfikować wyborcę.
- Zaleca się, aby drzwi do sali, gdzie odbywa się głosowanie oraz inne drzwi do pomieszczeń, po których poruszają się wyborcy, były otwarte w miarę możliwości tak, aby nie trzeba było ich dotykać.
Zaleca się ponadto:
- używanie własnych rękawiczek jednorazowych,
- używanie własnego długopisu.
Pierwszeństwo w wejściu do lokali wyborczych mają:
- osoby powyżej 60 roku życia,
- kobiety w ciąży,
- osoby z dzieckiem do lat 3,
- osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.
Lista obwodowych komisji znajduje się pod linkiem.