Menu

Wybory do Sejmu i Senatu w 2019 roku

11 października 2019 - AKTUALNOŚCI, ARCHIWUM

Wybory do Sejmu i Senatu 2019 to dla pruszkowskiej Straży Miejskiej czas wzmożonej pracy. Od dnia dzisiejszego (11/12.10.br.), od godziny 24:00, patrole interwencyjne oraz dyżurni monitoringu miasta czuwać będą miedzy innymi nad nad przestrzeganiem ciszy wyborczej. W dniu samych wyborów (13.10.br.) działania skupią się nad zapewnieniem bezpieczeństwa i spokoju ich przebiegu.

Działania funkcjonariuszy w dniu samych wyborów to kontrola miejsc na terenie miasta, gdzie znajdują się lokale wyborcze, stała współpraca z przewodniczącymi komisji wyborczych oraz obsługa logistyczna wyborów. Strażnicy miejscy oraz kamery monitoringu wizyjnego miasta czuwać będą nad przestrzeganiem ciszy wyborczej tj. od godziny 24:00 w nocy z 11/12 października  do czasu zamknięcia lokali wyborczych w dniu 13 października 2019 roku.

PRZYPOMINAMY:

W czasie trwania ciszy wyborczej zabronione są wszelkie wystąpienia polityczne, manifestacje, audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów, publikacje na ich temat, rozdawanie ulotek czy naklejanie plakatów. Za naruszenie ciszy wyborczej uważa się też wszelkie dynamiczne nośniki reklamy politycznej. Zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym on się znajduje. Mogą tam wisieć tylko te plakaty reklamujące partie polityczne, które zostały umieszczone przed ciszą. Za jej naruszenie grozi kara grzywny do 5 tys. złotych. Natomiast, za publikowanie w tym czasie wyników przedwyborczych badań opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych lub przewidywanych wyników wyborów oraz za ogłaszanie wyników sondaży przeprowadzanych w dniu głosowania grozi kara grzywny od 500 tys. do 1 mln zł.

W dniu wyborów funkcjonariusze pruszkowskiej Straży Miejskiej, służą pomocą osobom w starszym wieku, które o własnych siłach nie mogą dotrzeć do lokali wyborczych oraz osobom niepełnosprawnym, którzy zgłoszą ten fakt dyżurnemu POD BEZPŁATNY NUMER TELEFONU „986”. Dzięki temu będą oni mogli spełnić obywatelski obowiązek oddania głosu.

Kodeks Wyborczy – Państwowa Komisja Wyborcza

Informacje wyborcze – Pruszków

Skip to content