Menu

Bezpieczny Sylwester 2019

30 grudnia 2018 - AKTUALNOŚCI, ARCHIWUM

Zbliżająca się noc sylwestrowa to czas zwiększonego użytkowania różnego rodzaju materiałów pirotechnicznych. Dlatego, apelując o ostrożność, warto przypomnieć zasady, które mogą pomóc uniknąć niebezpiecznych sytuacji podczas tej wyjątkowej nocy.    

Za pośrednictwem materiałów Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego przypominamy mieszkańcom Pruszkowa, jak uniknąć sytuacji niebezpiecznych i prawidłowo korzystać z uroków użytkowania materiałów pirotechnicznych.

Stosując się do poniższych zaleceń zabawa sylwestrowa będzie radosna i bezpieczna.

Przestrzegaj przepisów

Korzystając z fajerwerków, pamiętajmy o przepisach art. 51 Kodeksu wykroczeń (zakłócanie spokoju, porządku publicznego lub spoczynku nocnego), art. 107 Kodeksu wykroczeń (złośliwe niepokojenie), a także art. 145 Kodeksu wykroczeń (zaśmiecanie miejsca dostępnego dla publiczności).

Pamiętaj

1. Zachowaj szczególną ostrożność przy odpalaniu materiałów pirotechnicznych. Nieodpowiedni sposób może wywołać pożar, poparzenia, zranienia, wypadek. Najczęstsze obrażenia spowodowane złym i nieodpowiedzialnym używaniem fajerwerków to oparzenia, skaleczenia rąk i głowy, urazy oczu, uszkodzenia słuchu.

2. Upewnij się, czy strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone.

3. Petardy i fajerwerki można odpalać jedynie na otwartej przestrzeni, z dala od innych osób i  materiałów łatwopalnych. Nie wolno rzucać nimi z okien, tarasów oraz w tłumie, W ten sposób można uniknąć obrażeń i uszkodzeń.

4. Kupuj wyłącznie fajerwerki z polskim atestem (Polska Norma nr PN-C-86061) i instrukcją obsługi. Przestrzegaj zaleceń producenta. Na opakowaniu powinny się znajdować także nazwa produktu i klasa bezpieczeństwa, nazwa i adres producenta, data przydatności.

5. Wyrób musi być oznakowany symbolem CE. Etykieta powinna zawierać m.in. nazwę i klasę wyrobu, nazwę i adres producenta (importera), ostrzeżenia i informacje dotyczące bezpiecznego używania i przechowywania, informację o dopuszczalnym wieku użytkowników (18 lat). Do fajerwerków powinna być dołączona instrukcja w języku polskim, z którą należy się zapoznać.

6. Sprawdź, czy obudowa nie jest uszkodzona.

7. Zachowaj bezpieczną odległość i nie pochylaj się nad ładunkiem.

8. Z wyjątkiem zimnych ogni i flar, fajerwerków nie można odpalać z dłoni. Musisz jednak wiedzieć, że pręt od zimnych ogni może nagrzać się do temperatury 650 stopni C. Po wypaleniu należy pamiętać by odłożyć go do pojemnika z zimną wodą.

9. Rakiety odpalaj z rur wbitych w podłoże. Nie używaj w tym celu butelek.

10. Nie odpalaj fajerwerków po wypiciu  alkoholu lub użyciu środków odurzających.

11. Fajerwerki mogą wybuchnąć, pamiętaj by nie trzymać ich w kieszeniach!

12. Nie pozwalaj by fajerwerkami bawiły się dzieci. W Polsce obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych osobom poniżej 18. roku życia.

13. Na czas pokazów pirotechnicznych zapewnij spokój i schronienie zwierzętom.

14. W razie wypadku dzwoń pod numer alarmowy 112. Zakłócanie porządku zgłaszaj na Policję (997) lub Straż Miejską (986).

Przypominamy również o zagrożeniu zatrucia czadem, który zimą jest szczególnie niebezpieczny. By uniknąć zatrucia, warto nabyć elektryczny czujnik, do wykrywania tlenku węgla, najlepiej w miejscu sprawdzonym i zaufanym.

W załączeniu udostępniamy poradniki przygotowane przez Wojewódzką Inspekcję Handlową dotyczące zakupów materiałów pirotechnicznych.

 

źródło:  Mazowiecki Urząd Wojewódzki

 
 
Skip to content